کمونیسم, علم شرایط رهایی پرولتاریاست
اجرای عمل آزادسازی جهان, رسالت تاریخی پرولتاریاست

رابطۀ من با پیرامونم، آگاهی من است


بیکاری و عوارض طبیعی(توفان,سیل, خشک سالی و زلزله) و بیماریهای واگیردار انسانی,گیاهی و دامی

 

عوارض طبیعی و بیماریهای واگیرار دار عمومی  انسانی و گیاهی و دامی از مواردی است که علاوه برخسارات اقتصادی,  در بیکار ساختن نیروی کار تاثیربسزایی دارد.
با مراجعه به امار متوجه خواهیم شد که میزان بیکاری در ارتباط با خسارتهای ناشی از موارد فوق الذکر چگونه جایگاهی پیدا میکند: 
در سال جاری شيوع بيماری وبا در ایران بيش از هفتاد ميليارد تومان به سبزيکاران و صيفی ‌کاران خسارت زده است که در صورت ادامه روند کنونی اين ميزان می تواند تا پايان تابستان به دو تريليون تومان برسند.

تندباد کاترينا ۹۰ درصد توليد نفت در خليج مکزيک را مختل کرده است.
وزارت انرژی آمريکا می گويد دستکم ۹ پالايشگاه به دليل توفان کاترينا تعطيل شده و چهار پالايشگاه ديگر توليد خود را کاهش داده اند
دراین رابطه بيشترين فشار به طبقه کارگر وارد خواهد شد که علاوه بر سوخت، بايد بدهی کارت اعتباری و اقساط وامهای مختلف را بپردازد
نيمی از خسارتها بخاطر سيلاب است که حتی پلهای بزرگراه ها را بلعيده است. ريشه بقيه خسارات، باد و اثرات اقتصادی غير مستقيم اين تندباد
اين توفان نه تنها به زيرساختها مانند ريل و پل خسارت زده و قيمت نفت را بالا برده، بلکه صدها هزار نفر بخصوص در مناطق گردشگر پسند جنوب آمريکا را بيکار کرده است.
 سونامی که به دنبال آبخيزی ناشی از زلزله زيردريا در ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ به وقوع پيوست موجب کشته شدن ۲۰۰ هزار نفردر اطراف اقيانوس هند شد.
زلزله اي عظيم به قدرت ۹ ريشتر در اعماق اقيانوس هند رخ داد كه بيش از ۵ كشور حاشيه اين اقيانوس يعني اندونزي ، مالزي ، سري لانكا ، هند ، تايلند و بخش كوچكي از برمه را لرزاند . image014
موج هاي بنيان كن جنوب آسيا نه تنها هزاران نفر را به كام كشيد بلكه به شكل غير قابل پيش بيني اي ، اقتصاد و بازارهاي آسيا را در چنبره خود گرفت ، روستاهاي ماهيگيري نابود شده و ستون فقرات اقتصادي توريسم يعني تفريح گاهها به ويرانه اي تبديل شدند .
دولت آمريكا كه تا این زمان براي جنگ عراق ۲۳۲ ميليارد دلار هزينه كرده بود, در حدود ۳۰۰ ميليون دلار براي كمك به قربانيان و  آلمان سومين قـدرت اقتصادي جـهان مبـلغ ۵۰۰ ميليـون يـورو ( معادل ۶۸۰ ميليون دلار ) براي اينكار اختصاص دادند .
عبور توفان با سرعت نزديک ۲۵۰ کيلومتر در ساعت از خليج مکزيک سبب شد قيمت نفت خام آمريکا در بازارهای کاغذی حدود پنج دلار افزايش يابد و به بشکه ای ۷۰ دلار و ۸۰ سنت برسد. اين بالاترين رقم از آغاز معاملات آتی در بازار نيويورک در سال ۱۹۸۳ است.و قيمت نفت به ۶۹ دلار و ۷۱ سنت رسید.

image013در جريان زمين لرزه ويرانگری که روز ۸ اکتبر در پاکستان روی داد دست کم ۸۷ هزار نفر کشته شده اند
و حدود ۳۵۰ هزار تن از زلزله زدگان هنوز از سرپناه اوليه محروم و با شرايط وخيمی مواجه هستند

آنفلوانزاي مرغي از سال ۲۰۰۳ تاكنون موجب كشته شدن ده‌‏ها هزار پرنده در جهان و ۶۷ انسان در آسيا شده است
در تلاش برای متوقف کردن گسترش بيماری در ميان پرندگان و جلوگيری از سرايت آن به انسان ميليون ها پرنده جمع آوری و نابود شده اند.
تا ۱۰ اکتبر ۲۰۰۵، بروز ۱۱۷ مورد بيماری آنفلوانزای مرغی در ميان ساکنان اندونزی، ويتنام، تايلند و کامبوج تاييد شده است که در ۶۰ مورد به مرگ بيماران منجر شد
تايلند، به عنوان چهارمين صادر کننده مرغ در جهان و بزرگترين صادرکننده آن در قاره آسيا، درصدد است برای جلوگيری از گسترش بيماری مرغی در اين کشور،  تعداد زيادی از طيور را از بين ببرد.
آنفلوآنزايی که در سال ۱۹۱۸ و ۱۹۱۹ جان تقريبا ۵۰ ميليون نفر را در سراسر جهان گرفت احتمالا از پرندگان نشات گرفته بود.
از سال ۱۹۸۱ که بيماری ايدز کشف شد، بيش از ۲۰ ميليون نفر در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.
 بيماری ايدز چهارمين بيماری کشنده در جهان است و هم اکنون بيش از ۴۰ ميليون نفر در سراسر جهان آلوده به ويروس اچ آی وی هستند که اين آلودگی ممکن است به ابتلا به ايدز منجر شود.و تقريبا پنج ميليون مورد از آلودگی ها در سال ۲۰۰۵ روی داده است.
تقريبا نيمی از ۲/۳۷ ميليون نفر افراد بالغ آلوده به ويروس اچ آی وی در جهان، زن هستند
 اين رقم در سال ۲۰۰۲، ۶/۳۶ ميليون نفر بود و علت اين افزايش، آميزش جنسی بدون پيشگيری های لازم و استفاده از سرنگ مشترک برای تزريق مواد مخدر در رگ است.
۵۰۰ هزار مورد از تلفات ايدز در سال ۲۰۰۵ مربوط به کودکان بوده است.
جنون گاوی در هلند و انگلستان علاوه بر خسارات اقتصادی باعث بیکار گشتن نیروی کار زیادی درین بخش گردید.

فهرست

کمونیستهای انقلابی

http://www.k-en.com

  info@k-en.com

صفحه اول
Aab va hava