کمونیسم, علم شرایط رهایی پرولتاریاست
اجرای عمل آزادسازی جهان, رسالت تاریخی پرولتاریاست

رابطۀ من با پیرامونم، آگاهی من است


جلد دهم: تاريخ فلسفه و علوم و افكار در ايران

تاریخ اجتماعی ایران مجموعه کامل ۱۰ جلدی

مرتضي راوندي ، مولف  تاريخ اجتماعي ايران ، در ۱۲۹۸ شمسي در تهران بدنيا آمد. تحصيلات خود را تا دريافت ليسانس قضايي ادامه داد و در دادگستري استخدام شد. آخرين سمت او ، پيش از باز نشستگي ، داديار ديوانعالي كشور بود. مدتي نيز رئيس كل ثبت كشور بود. وي از جواني با همت شخصي و با نيت تهيه تاريخ زندگي مردم ايران ، پژوهش و فيش برداري از منابع گوناگون داخلي و خارجي را آغاز كرد .او كه داراي اعتقادات سوسياليسمي بود ، معتقد بود، تاريخ فقط شرح اقدامات شاهنشاهان و برگزيدگان و حكايت فتح و شكست در جنگ هاي كوچك و بزرگ نيست.
وي در طول پنجاه سال پژوهش ، هزاران فيش و سند تاريخي را از كتاب هاي گوناگون جمع آوري كرد. نخستين دوره تاريخ اجتماعي در ۱۳۴۰ و در سه جلد از سوي انتشارات امير كبير منتشر شد. پس از انقلاب اكثر كتابهاي او بخصوص جلدهاي  اول و دوم آن كه به فرهنگ و تمدن ايران قديم و حمله اعراب باديه نشين مي پرداخت مجوز نشر نيافت و جلد هاي آخر كه به نقد اعتقادات ايرانيان مي پرداخت  در سوئد چاپ شد.جلد هفتم نيز به تاريخچه فعاليتهاى ورزشى، وضع خوراك و پوشاك مردم، مشكلات و مسائل جنسى در ايران، تاريخچه موسيقى و سازهاى ايرانى،ميگسارى واستفاده از مواد افيونى، زندگى روسبيان و قماربازان و در پايان مطالبى در پيرامون وضع هنر و صنعت اختصاص دارد کتاب ۱۰ جلدی(هر یک از جلدهای چهارم و هشتم خود در 2 بخش منتشر می شود) تاریخ اجتماعی ایران تالیف مرتضی راوندی بارها تجدید چاپ شده اما جلدهای دوم و سوم معمولاً مجوز چاپ نگرفته است.
جلد دوم این کتاب، به بررسی تاریخ سیاسی ایران بعد از اسلام می پردازد.گویا جلد دوم آخرین بار در سال ۸۲ منتشر شده جز کتاب های ممنوع الچاپ است وي در شهريور ۱۳۷۸ در سن هشتاد سالگي در گذشت .  تاريخ اجتماعي ايران  كه گرد آوري آن بيش از ۴۰ سال بطول انجاميد اساسي ترين كار رواندي  است .با اين كار او  پايه اي محكم و قابل ستايش در اين عرصه بنيان نهاد. يادش گرامي باد.

کمونیستهای انقلابی

http://www.k-en.com

  info@k-en.com

صفحه اول
آمار لحظه به لحظه جهان
Aab va hava

ظ…ط§ط±ع©ط³

 بحران ساختاری
و
ماشین سرکوب
دسته بندی موضوعی

انقلاب یا رفورم اجتماعی ؟


نقد و بررسی
اخبارو بیانیه ها
اقتصادی
تشکل یابی کارگران
روزشمار جنبش کارگری ومروری
براعتصابات واعتراضات کارگران درایران

جنبش های اجتماعی
جامعه شناسی
ایدئولوژی و فلسفه
فرهنگ و هنرو مذهب
ماشین سرکوب و زندانی سیاسی
زندگی نامه