کمونیسم, علم شرایط رهایی پرولتاریاست
اجرای عمل آزادسازی جهان, رسالت تاریخی پرولتاریاست

رابطۀ من با پیرامونم، آگاهی من است

افشای گفتگوی تلفنی اشتون با وزیر خارجه استونی؛ رهبران اپوزیسیون اوکراین

تک تیراندازان را اجیر کرده بودند

      ۱۴٫ اسفند ۱۳۹۲     

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


افشای گفتگوی تلفنی اشتون با وزیر خارجه استونی؛

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

رهبران اپوزیسیون اوکراین تک تیراندازان را اجیر کرده بودند

 

مکالمه تلفنی “کاترین اشتون” با وزیر خارجه استونی حاکی است تک تیراندازانی که معترضان و نیروهای پلیس را در جریان اعتراضات کی یف هدف قرار داده اند، از سوی رهبران معترضان اجیر شده اند.
به گزارش راشا تودی، نوار مکالمه ای که به تازگی منتشر شده نشان می دهد مقامات اتحادیه اروپا معتقدند تیراندازی به سوی معترضان و نیروهای پلیس که موجب کشته شدن دهها نفر در جریان اعتراضات اخیر اوکراین شده، به دستور “ویکتور یانوکوویچ” انجام نگرفته است.

راشاتودی می نویسد در این گفتگوی تلفنی که بین “کاترین اشتون” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و “اورماس پائت” وزیر خارجه استونی انجام گرفته دو طرف در این مورد که تک تیراندازها، توسط رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین اجیر شده اند ابراز تردید کرده و خواستار انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه شده اند.

 

زمان این گفتگو پس از سفر پائت به کی یف در بیست و پنجم فوریه و در اوج درگیری های خشونت بار بین معترضان و نیروهای امنیتی در میدان استقلال کی یف عنوان شده است. پائت همچنین به گفتگوی خود با پزشک معالج مجروحان ناشی از شلیک تک تیراندازها اشاره کرده و گفته است این افراد توسط افرادی واحد هدف قرار گرفته اند.

بر این اساس کشته شدگان در جریان این اعتراضات چه از بین معترضان و چه نیروهای پلیس، قربانی تیراندازی یک گروه هستند. در ادامه این نوار مکالمه، اشتون با بیان جمله “این خیلی وحشتناک است” واکنش نشان داده است.

گزارش دیگری حاکی است وزیر خارجه استونی صحت این مکالمه تلفنی را تایید کرده است. وی در پاسخ به سوال خبرنگار ریانوستی گفته است چنین مکالمه ای انجام گرفته و محتوای آن معتبر است. بر این اساس تک تیراندازهایی که معترضان و نیروهای پلیس را هدف قرار داده اند، توسط رهبران معترضان اجیر شده اند.

 

پائت در ادامه تایید کرده که مکالمه مذکور هفته گذشته و پس از بازگشت وی از اوکراین انجام گرفته است. وی در عین حال از افشای این نوار مکالمه ابراز تاسف کرده و گفته است این که در چنین شرایطی این نوار منتشر شده، هدفمند بوده است. هفته گذشته و در جریان درگیری های خونین بین معترضان و نیروهای پلیس در اوکراین دهها نفر کشته و مجروح شدند. در حالی که آمارهای رسمی از کشته شدن ۲۵ نفر حکایت دارد، برخی منابع شمار کشته شدگان را حدود ۱۰۰ نفر اعلام کرده اند.

این در حالی است که “ویکتور یانوکوویچ” رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین متهم به دست داشتن در این کشتار است. نمایندگان پارلمان اوکراین هفته گذشته اعلام کردند قصد دارند پرونده یانوکوویچ را به اتهام دست داشتن در این کشتار به دیوان جنایات جنگی لاهه ارائه دهند. برای شنیدن مشروح این مکالمه اینجا کلیک کنید.

 

کمونیستهای انقلابی

http://www.k-en.com

  info@k-en.com

صفحه اول
آمار لحظه به لحظه جهان
Aab va hava

ظ…ط§ط±ع©ط³

 بحران ساختاری
و
ماشین سرکوب
دسته بندی موضوعی

انقلاب یا رفورم اجتماعی ؟


نقد و بررسی
اخبارو بیانیه ها
اقتصادی
تشکل یابی کارگران
روزشمار جنبش کارگری ومروری
براعتصابات واعتراضات کارگران درایران

جنبش های اجتماعی
جامعه شناسی
ایدئولوژی و فلسفه
فرهنگ و هنرو مذهب
ماشین سرکوب و زندانی سیاسی
زندگی نامه