سوسیالیسم
کمونیسم, علم شرایط رهایی پرولتاریاست
اجرای عمل آزادسازی جهان, رسالت تاریخی پرولتاریاست

رابطۀ من با پیرامونم، آگاهی من است

پادوهای سرمایه و اختلاص ۳۰۰۰ میلیارد تومانی در ایران
 

مه‌آفرید امیرخسروی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مه آفرید امیرخسروی)

مه آفرید امیرخسروی معروف به نام پدرش امیرمنصور آریا است.[نیازمند منبع] وی اصالتا اهل روستای ناش گیلان؛ مدیرعامل «شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا» و رییس هییت مدیره باشگاه ورزشی داماش ایرانیان می‌باشد. این شرکت یک هلدینگ بوده که مجموعه وسیعی از شرکت‌های فعال در بخش‌های مختلف صنعتی و ورزشی را در اختیار دارد. شرکت متعلق به خسروی در شهریور ۱۳۹۰ به اختلاس چند هزار میلیارد تومانی (۲۸۰۰ یا ۳۰۰۰ میلیارد تومان) متهم شد.[۱] که گفته می‌شود بزرگترین اختلاس تاریخ ایران بوده‌است.[۲] وی همچنین موافقت بانک مرکزی برای تاسیس بانک آریا را جلب کرد گرچه پس از چندماه جلوی فعالیت این بانک گرفته شد و انتقادات گسترده‌ای از بانک مرکزی بدلیل پذیره نویسی این بانک آریا انجام شد.

محتویات

[نهفتن]

فعالیت‌های اقتصادی [ویرایش]

وی که در دانشگاه آزاد زنجان درس خوانده با نزدیک به ۴۳ سال سن، ساکن فرمانیه تهران است. مه آفرید ابتدا با دامداری شروع به فعالیت اقتصادی کرده و سپس از طریق جلب مشارکت نماینده رودبار توانست کارخانه آب معدنی را در روستای داماش راه اندازی نماید. با رشد اقتصادی این کارخانه که همراه با نارضایتی اهالی روستا نیز مواجه بوده سرمایه اقتصادی ایشان به لحاظ چشمگیری افزایش پیدا کرد.

شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا در سال ۸۹ در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اقداماتی مشکوک توانست ۹۴٫۹۶ درصد از سهام ماشین سازی لرستان، ۹۵٫۲ درصد از سهام گروه صنعتی فولاد ایران، ۹۵ درصد از سهام مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس) و ۳۹٫۵ درصد از سهام فولاد اکسین خوزستان را خریداری نماید.[۳]

شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا» که در ۲۸ خرداد ۱۳۸۵ با سرمایه ۵۰ میلیون تومانی تاسیس شده‌است.[۴] وی مالک مجموعه‌های صنعتی زیر است: (پس از افشا شدن این اختلاس بزرگ، وبسایت برخی از این شرکتها از سوی خانواده «امیرخسروی» غیر فعال شده است.)

اتهامات [ویرایش]

اختلاس [ویرایش]

مه آفرید امیرخسروی با «اقدام به دریافت وام‌های هنگفت بانکی، خرید شرکتهای دولتی با پیش قسط حاصل از وجوه سیستم بانکی و گشایش اعتبارهای مکرر می‌نماید.» و سرمایه خود را افزایش می‌دهد.[۵] اما محمدرضا خباز نماینده مردم کاشمر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیرامون فعالیت‌های وی چینین اتهاماتی را بر اساس گزارش سازمانهای بازرسی در جلسه غیر علنی مجلس مطرح می‌کند:این فرد «امیر منصور خسروی» در سال ۷۲ در سربازی بوده‌است، گفت: وی سال ۸۴ و ۸۵ با برادرانش یک گاوداری داشته و این گاوداری را از امکانات طرح‌های زود بازده که توسط رئیس جمهور طراحی شده بود، تأسیس کرد که نخستین بار طعم این پول‌ها به این صورت زیر دندان وی مزه کرد و این تخلف بزرگ و فساد اقتصادی از آنجا آغاز شد.

او متهم اصلی اختلاس سه میلیارد دلاری بانک صادرات ایران است که در ۲۷ شهریور ۹۰ دستگیر شده‌ است.[۶]

خباز افزود: بنابراین این فرد در سال ۸۵ توانسته یک وام طرح زود بازده را بگیرد و البته در همان سال نیز یک شرکت خانوادگی به ثبت می‌رساند لذا از آنجا که راه‌ها را یاد گرفته و عواملی نیز در بانک‌ها دارد و طبیعتا پشت‌اش نیز از این جهت گرم است، در سال ۸۹ تقاضای تأسیس بانک می‌کند که بانک از مهر تا دی ماه سال ۸۹ فشار می‌آورد که باید سهم مؤسسین را پرداخت کنید. وی ادامه داد: خسروی در اسفندماه ۸۹ سهم مؤسسین را پرداخت می‌کند و از ۲۰ اسفندماه پذیره‌نویسی آن انجام می‌شود که آغاز شروع تخلف از این زمان است که البته مشخص است بانک‌ها باید به کسی وام دهند که بدهی بانکی نداشته و فرد خوش حسابی باشد. این نماینده مجلس توصیه‌های برخی مقامات اجرایی و سفارشات دفتر برخی افراد را در بروز این تخلفات مؤثر دانست و یادآور شد: یک شرکت تراورس راه‌آهن نیز به قیمت ۲۱۷ میلیارد تومان از طریق مذاکره به خسروی واگذار می‌شود که ۷ درصد این پول که حدود ۱۵، ۱۶ میلیارد تومان می‌شود، پرداخت کرده و حدود ۲۰۰ میلیارد دیگر بدهکار می‌شود همچنین بانک به سرعت با توصیه دیگری که از آقایان می‌گیرد این فرد را در مناقصه دیگر راه‌آهن به ارزش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مزایده برنده کرده و در این مناقصه نیز فقط حدود ۱۰ درصد آن که ۱۲۰ میلیارد تومان می‌شود را پرداخت می‌کند.[۷]

وامهای بانکی [ویرایش]

بخشی از سرمایه «امیرخسروی» از طریق دریافت وامهای کلان بدون داشتن اعتبار کافی و با بهره بسیار پایین انجام شده است. اعطای وام ۲۵ میلیارد تومانی بانک پارسیان به منظور خرید مجتمعی در خیابان فرمانیه تهران یکی از این نمونه هاست، که بدون اعتبار مالی به ایشان تفویض شده است.

زمین خواری [ویرایش]

محمدرضا خباز مدعی است که ۲۳۰ هکتار زمین در کیش و صدها هکتار زمین در اطراف کاشانک به قیمت متری ۱۶ ریال به وی واگذار شده‌است.[۸]

انتقال پولهای اختلاس [ویرایش]

علاوه بر سرمایه کلانی که توسط شرکتهای فوق به خارج کشور منتقل شده است، بخشی از این سرمایه ها نیز از سوی برادرانش به خارج از ایران انتقال یافته است. از اینرو با توجه به اینکه همسر و فرزندان «مهرگان امیرخسروی» و «مسعود امیرخسروی» در کانادا و آمریکا ساکن هستند مقدار قابل توجهی از سرمایه اختلاس شده در طی این سالها به این دو کشور انتقال یافته است. بخش دیگری از این سرمایه نیز به طور پیوسته به مالکیت همسر، فرزندان و خویشان نزدیک برادران «امیرخسروی» درآمده تا در صورت افشای اختلاس امکان بازگشت آن به خزانه ملی وجود نداشته باشد.

تاسیس بانک آریا [ویرایش]

وی در اواخر سال ۱۳۸۹ موافقت بانک مرکزی برای تاسیس بانکی با نام «بانک آریا» را جلب و در اسفند همان سال اقدام به پذیره نویسی و سپس انتشار آگهی استخدام کارمند نمود. اما در مرداد سال ۱۳۹۰ بانک مرکزی مجوز فعالیت یانک را باطل کرد.[۹]

فعالیت ورزشی [ویرایش]

خسروی در عرصه ورزش نیز فعالیت داشته‌است. امیر عابدینی درباره تاسیس باشگاه فوتبال داماش گیلان می‌گوید:

« من عملا موسس باشگاه داماش نبودم بلکه وقتی که آقای مه آفرید امیر خسروی می‌خواستند که باشگاه داماش را تاسیس کنند یک موسسه اقتصادی از «مجموعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا» داشتند که معتقد بودند در آن مجموعه باید یک موسسه اجتماعی و فرهنگی هم وجود داشته باشد از همین رو به من پیشنهاد دادند که باشگاهی را به همین نام داماش تاسیس کنم. این باشگاه در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد  »

برادران [ویرایش]

وی برادر کوچک خانواده ‌است و ۳ برادر دیگرش نیز در فعالیتهای اقتصادی وی شریک می‌باشند که مهرگان، مردآویج، مسعود امیرخسروی نام دارند.

مهرگان امیرخسروی [ویرایش]

مهرگان امیرخسروی برادر سوم و نفر دوم به لحاظ تصمیم گیریهای اقتصادی در این خانواده است. وی متولد ۱۳۴۲ و ساکن شهر رشت است. در پی دستگیری «مه آفرید» در مردادماه ۱۳۹۰، مهرگان که در ترکیه بسر می‌برد به کانادا گریخت. همچنین از دو سال پیش همسر و فرزندانش در کانادا زندگی می‌کنند و شهروند کانادایی می باشند. همسر وی «طوبی» و فرزندانش «هیوا» و «هیراد» نام دارند.

مردآویج امیرخسروی [ویرایش]

مردآویج امیرخسروی برادر دوم خانواده است که در تهران زندگی می کند. وی مدیر عامل شرکت توسعه سرمايه‌گذاری امير منصور آريا و مدیر عامل شرکت آهن لوشان است.[۱۰] مردآویج صاحب دو فرزند است.

مسعود امیرخسروی [ویرایش]

مسعود امیرخسروی برادر بزرگ خانواده و تنها عضو تحصیل کرده در این خانواده است. وی پنجاه و هفت ساله، ساکن زعفرانیه تهران و کارشناس ارشد عمران است. مسعود امیرخسروی که سالها در منطقه شرق تهران زندگی می کرد، از سه سال پیش و پس از بوجود آمدن سرمایه اختلاس شده به شمال شهر تهران نقل مکان کرد. وی مامور خرید این شرکتها بوده و از اوایل دهه هفتاد شمسی نیز، استاد رشته عمران در دانشکده فنی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب بوده است.[۱۱] وی که در مهرماه ۱۳۸۸ از مدیر عاملی شرکت آهن و فولاد لوشان استعفا داده، مالک دوازده درصد از سهام این شرکت صنعتی است.[۱۲] همسر و فرزندان وی ساکن آمریکا شده و شهروند آمریکایی محسوب می شوند، که «خورشید» و «امیر» نام دارند.

جستارهای وابسته [ویرایش]

پانویس [ویرایش]

 1. باتلاق تبلیغاتی دولت در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی. آینده.
 2. واقعیت‌های گمشده اختلاس ۳ هزارمیلیارد تومانی. خبرآنلاین.
 3. گروه اختلاس‌گر: شرکت اصل چهل و چهارمی خریدیم. خبرگزای مهر.
 4. گزارش تکان دهنده آینده از پشت صحنه اختلاس سه هزار میلیارد تومان. خبرنامه ملی ایرانیان.
 5. برای نمایندگان اثبات شد که اختلاس از درون دولت توصیه شده. جهان امروز.
 6. دستگیری متهم اختلاس سه میلیارد دلاری بانک صادرات ایران. بی‌بی‌سی فارسی (در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۰). بازدید در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۰.
 7. جدیدترین جزئیات از جلسه غیرعلنی مجلس در گفت‌وگو با خباز. آینده.
 8. واگذاری صدها هکتار زمین به 'اختلاس‌گر بزرگ' در کیش و کاشانک با قیمت متری ۱۶ریال/تبانی باک مرکزی با اختلاسگران. فردا نیوز.
 9. توقف ارائه مجوز به بانک آریا/ توسعه بانک گردشگری متوقف شد. خبرگزاری مهر.
 10. جديدترين اطلاعات درباره متهم به سوء استفاده 2800 ميليارد تومانی. خبرگزاری ایسنا.
 11. گروههای آموزشی. دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب. بازدید در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۰.
 12. آگهى تغييرات شركت آهن و فولاد لوشان سهامی خاص. روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.

منابع [ویرایش]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

کمونیستهای انقلابی

http://www.k-en.com

  info@k-en.com

صفحه اول
آمار لحظه به لحظه جهان
Aab va hava